Попри те, що досить часто в кондитерських виробах не акцентують увагу на кольорі, він відіграє значну роль у формуванні сприйняття продукту. У поєднанні з правильними інгредієнтами, смаками та маркетинговими стратегіями це може значно підвищити привабливість продукту. Сьогодні колір – це не просто вибір дизайну для кондитерів, а ключовий фактор, що визначає поведінку споживачів. Незалежно від того, це солодощі домашнього виробництва, чи індустріальний продукт – сила та вплив кольору незаперечні.
На виставці Sweets & Snacks Expo 2023 однією з найпомітніших тенденцій стало зростання емоційних смаків, які, як очікується, стануть ключовими для інновацій продуктів у 2024 році. Світові бренди досліджують поєднання смаків і кольорів, щоб викликати емоції, прив'язати їх до ностальгійного маркетингу та покращити функціональність кондитерських виробів.
«Колір — це свого роду посил сигналів споживачам щодо смаку, якості та загальної ідентичності продукту», — каже Пілар Зоррілла, менеджер по роботі з ключовими клієнтами та керівник категорії кондитерських виробів GNT Group. «Він має здатність створювати зв'язки між емоціями споживача та його смаковими уподобаннями».
Еволюційна роль кольору в кондитерських виробах
Історично склалося так, що кондитерські вироби вирізнялися яскравими, інтенсивними, насиченими кольорами, які означали солодкість і насолоду. Найчастіше солодощі виділялися своєю барвистістю – яскраво-червоними, жовтими чи неоновими відтінками, які асоціювалися з традиційними ласощами. Однак останніми роками під впливом споживчих уподобань та ринкових трендів ситуація кардинально змінилася. Сьогодні більшість брендів використовують пастельні та більш спокійні відтінки, щоб відобразити більш природний, вишуканий вигляд продукту. Ця зміна особливо помітна на європейському ринку, де продукція часто позиціонується як натуральна та органічна. Спокійні та легкі кольори створюють більш здорове уявлення про продукт, що відповідає сучасним тенденціям. Сучасний акцент орієнтований на здорову їжу, солодощі із пониженим вмістом або замінниками цукру, безглютенові та органічні кондитерські вироби та цукерки.
Експерти та знавці галузі вказують, що на європейському ринку спостерігається виражена тенденція у бік пастельних і приглушених відтінків. Це дозволяє створити більш природний вигляд, дистанціюючи кондитерські вироби від сприйняття як надмірно солодких та штучних. Пілар Зоррілла пояснює, що для брендів це своєрідний спосіб налагодити зв'язок зі споживачами, які піклуються про своє здоров'я, і запропонувати солодощі із зменшеним вмістом цукру, менш калорійні та такі, що не містять шкідливих домішок.
У той же час кондитери розширюють межі за допомогою експериментальних поєднань кольорів і смаків. Популярності набирають продукти, які трансформуються в роті — стають шипучими, кислими або просто тануть. Такі трендові солодощі зазвичай вирізняються унікальними відтінками, такими як чорний, синьо-чорний і темно-фіолетовий. Ці кольори, далекі від традиційних, додають відчуття здивування.
1. На перетині розкоші та самовираження
Уподобання споживачів визначають колірні тенденції кольору в кондитерських виробах та цукерках. Дослідження кольорів, проведене ADM у 2024 році вказує на зростання сегменту преміум-класу. Споживачі обирають преміальні солодощі, які відображають їхні особисті цінності, і колір є ключовим аспектом такого вибору. Навіть за умови, що ціна залишається доступною, використання насичених, розкішних відтінків створює враження преміальної якості.
Популярні кольори в цьому тренді включають насичений синій, синій атол, блискучий виноград, вогняну цеглу, вогняно-червоний, яскравий абрикосовий. Ці відтінки добре поєднуються з такими смаками, як солодке, умамі, карамелізовані фрукти та цукор з корицею. Платформи соціальних мереж, зокрема TikTok, ще більше посилили цю тенденцію. Лише у 2023 році на TikTok було понад 2,4 млрд. переглядів «цукру з корицею», що закріпило за ним місце фавориту смаку.
2. Кольори, які викликають ностальгію
Вибір кольорів, зумовлений ностальгією, може відображати особисті спогади споживачів, емоції та асоціації, пов'язані з певними періодами життя. Виділимо декілька аспектів, які можуть впливати на цей вибір:
- теплі кольори, як-от помаранчевий, жовтий і червоний часто викликають позитивні асоціації і спогади про дитинство, домашній затишок, сонячні дні та сімейні посиденьки;
- пастельні відтінки, наприклад, блакитний, рожевий, м'ятний можуть нагадувати про більш безтурботні часи, такі як дитячі роки або певні стилі минулих епох (як-от 60-ті або 70-ті роки;
- затишні нейтральні тони, такі як бежевий, сірий або кремовий можуть асоціюватися з комфортом і спокоєм, викликаючи спогади про дім, тепло і безпечність;
- темні глибокі відтінки – темно-синій, бордовий або смарагдовий можуть відображати ностальгію за певними подіями, епохами або навіть емоційними станами;
- металеві та блискучі акценти. Використання металевих або блискучих кольорів (золотий, срібний) може нагадувати про важливі події або святкування, які залишили яскраві спогади;
- вибір улюблених кольорів з минулого. Люди часто повертаються до кольорів, які вони любили в дитинстві або підлітковому віці, що може викликати ностальгію і бажання відтворити ці відчуття;
- культурні та історичні асоціації. У багатьох культурах є специфічні кольори, що асоціюються з певними традиціями або подіями. Наприклад, певні кольори можуть нагадувати про свята, які святкували у родині.
Коли людина обирає кольори, які викликають ностальгію, це часто є способом виразити свою ідентичність, відтворити емоційний зв'язок з минулим або знайти комфорт у світі, який змінюється. А відповідно ностальгічні спогади продовжують формувати бажання споживачів, і багато хто шукає класичні, улюблені продукти, які викликають спогади, але в сучасному стилі. Це призвело до тенденції #dupe, яку ADM визнала у своєму звіті ключовою 2024 року. У 2024 році в центрі уваги такі ностальгічні кольори, як рожевий, чарівний чорнобривець, грайливий синій і фісташковий зелений. Ці кольори поєднуються з такими смаками, як фісташка, диня, огірок і грейпфрут, викликаючи заспокійливі, але сучасні смаки, які задовольняють ностальгічну тягу, апелюючи до сучасних почуттів.
3. Акцент на здоров'ї та функціональність виходить на перший план
Споживачі все частіше шукають кондитерські вироби, які забезпечують не лише насолоду, а й користь для здоров'я та мають певну функціональність. У цьому контексті кольори, які виражають почуття, відіграють більшу роль. Яскраві, насичені відтінки, такі як спектри жовтого, хурми, помаранчевого та дуже фіолетового, натякають на енергію, життєву силу та здоров'я. Тим часом м'якіші пастельні тони, такі як квітково-рожевий і фісташково-зелений, пропонують більш природну, ніжну привабливість.
У міру того, як споживчі настрої змінюються у бік відповідальності за власне здоров'я, набуває розвитку ферментація у виробництві барвників. Мариновані, кислі та наповнені комбучею продукти приносять на стіл кислі нотки та нові текстури, і це відкриває нові можливості для природних кольорів. GNT, наприклад, представила ферментовані кольори у лінійці Exberry, пропонуючи стійкі, високоефективні натуральні відтінки.
Популяризація ферментації додає нового звучання та сприйняття як смаку, так і кольору, особливо коли йдеться про екологічність виробництва та відповідальне споживання. Серед переваг ферментованих барвників варто виділити:
- натуральність – барвники, отримані на основі ферментації є природними, і вони не містять штучних хімічних домішок, що робить їх привабливими для споживачів, які віддають перевагу здоровим та екологічним продуктам;
- стійкість – процес ферментації є більш екологічним у порівнянні з синтетичними методами виробництва барвників. Він використовує менше енергії та ресурсів, а також знижує кількість відходів;
- різноманітність кольорів – на основі ферментації можна виробляти широкий спектр кольорів, зокрема складні відтінки, які важко отримати з природних рослинних або мінеральних джерел;
- безпека ферментованих барвників. Такі барвники є безпечними для споживання, оскільки не містять шкідливих або алергенних компонентів, що у свою чергу можуть міститися в синтетичних.
Ферментовані барвники все частіше використовуються у кондитерській справі для фарбування шоколаду, глазурі, цукрових мас, кремів та інших елементів десертів. Завдяки стійкості кольорів та безпечності для здоров'я, ферментативні барвники стають привабливим рішенням для виробників, які прагнуть створювати продукти преміум-класу з акцентом на екологічність та природність.
4. Сталий розвиток формує колірні рішення
Сталий розвиток стимулює інновації не лише в інгредієнтах та упаковці, але й у тому, як бренди використовують колірні рішення. Все більше споживачів хочуть бути впевненими в тому, що їх улюблені кондитерські вироби виробляються відповідально, є безпечними та екологічними. Так, наприклад, компанія GNT є лідером у цій галузі, використовуючи натуральні рослинні барвники, створені шляхом ферментації — методу, який зменшує відходи виробництва. «Ми спостерігаємо зростання кількості виробників, які використовують кольори, натхненні природою, щоб продемонструвати сталий розвиток», — зазначає Пілар Зоррілла. Такі кольори, як текстуровані фіолетові, землисто-червоні та приглушені помаранчеві розроблені спеціально для надання природніх кольорів шоколадним виробам на рослинній основі. Ці кольори асоціюються з екологічністю та близькістю до природи. Ферментація розширює не тільки асортимент та природну палітру барвників, але й дозволяє підтримувати цілорічне виробництво, нівелюючи сезонність у їх виробництві.
5. Сміливі контрасти
Сміливі, яскраві кольори повертаються, особливо в преміум-сегменті, де вони використовуються для надання оригінальності та унікальності кондитерським виробам, особливо виробам із традиційного молочного та чорного шоколаду. Ця тенденція полягає в тому, що кондитери використовують привабливі кольори, такі як сміливі червоні, яскраві рожеві, насичені фіолетові та яскраві сині, щоб додати своїм продуктам відчуття пригод. Ці відтінки сигналізують про хвилювання, відкриття та веселощі, приваблюючи споживачів, які прагнуть отримати новий досвід у споживанні звичних солодощів.
Дослідження ADM вказує на те, що споживачі шукають більше, ніж просто візуальну насолоду солодкими виробами. Вони прагнуть, щоб кондитерські вироби були унікальними, а їх презентація відрізнялась від загальноприйнятих колірних рішень. Наприклад, яскраві відтінки, що використовуються в шоколаді преміум-класу, не тільки контрастують з традиційними кольорами, але й підкреслюють натуральні інгредієнти, з яких вони отримані.
Іншим цікавим трендом є темні акценти. Чорний колір став новою естетичною знахідкою в кондитерському виробництві. Чорний шоколад або десерти, пофарбовані за допомогою активованого вугілля або чорного какао, створюють драматичний і сучасний вигляд. Це контрастує з традиційними яскравими кольорами і додає продуктам загадковості.
Одним із видатних брендів є CassPea, розкішний шоколатьє, який використовує сміливі кольори, такі як помаранчевий, жовтий, зелений і синій, щоб представити унікальні смаки, такі як банан, карамель, оливка та каштан. Ці кольори додають ефекту несподіванки до загальних вражень споживача, роблять шоколад привабливим продуктом не тільки для смакових рецепторів, але й покращують його візуальне сприйняття.
Щороку компанія Pantone обирає «колір року», який часто стає трендом у багатьох сферах, включаючи кондитерське мистецтво. Наприклад, відтінки «Very Peri» 2022 року, або «Viva Magenta» 2023 року знайшли відображення у вишуканих десертах.
Відтак, вказані вище унікальні кольорові тренди додають інноваційності та естетичної привабливості кондитерським виробам, роблячи їх не лише смаковим задоволенням, а й візуальним мистецтвом.