Ринок какао 2024/2025: відновлення попиту, цінові тенденції, нові технології та етичні стандарти на шляху до сталого зростання
Останнім часом індустрія виробництва какао стикається з багатьма проблемами природньо-кліматичного та економічного характеру, що робить її вразливою до зміни ринкової кон’юнктури та глобального попиту. Боротьба з рекордно високими цінами на какао залишається вкрай гострим питанням останніх маркетингових сезонів. Так, зростання цін на какао до рівня в $12 261 за тонну суттєво вплинуло на загальний стан справ в шоколадній промисловості. За даними Фонду міжнародного розвитку ОПЕК, Гана є другим за величиною виробником какао в світі, поставляючи приблизно п'яту частину світового какао кожен сезон. На Гану і Кот-д'Івуар припадає близько 60% світових поставок какао. Проте, уже третій сезон поспіль у Гані спостерігається значне падіння виробництва какао. Падіння виробництва в регіоні викликане негативним впливом кліматичних змін (феномен Ель-Ніньо), загостренням хвороб какао-дерев через шкідників та паразитів. Ці екологічні катаклізми загрожують існуванню фермерських господарств, які вирощують какао. Складна ситуація в екосистемі приводить до скорочення і так наднизьких доходів фермерів. Кот-д'Івуар також постійно стикається з проблемами. Виробництво какао в регіоні скоротилося до 683 269 тонн у 2021/22 роках та до 656 140 тонн у маркетинговому сезоні 2022/2023.
Зростання непередбачуваних витрат чинить вплив на весь какао-сектор. Виробники какао-сировини шукають інноваційні рішення задля збереження плантацій какао-дерев, інвестують у нові насадження, запроваджують нові технології для пом'якшення впливу сезонних викликів. В останні роки активізувались наукові дослідження та програми, спрямовані на пошук шляхів пом’якшення впливу кліматичних проблем та запровадження сучасних технологій та сталих практик у вирощування какао. З огляду на це можемо виокремити тенденції, обумовлені як економічними, так і кліматичними факторами що очікують на ринок какао у 2024-2025 роках:
1. Зміна кон’юнктури глобального попиту на какао. Попит на какао у світі зростає, зокрема в Азії, де країни, такі як Китай та Індія, показують стійке збільшення споживання шоколаду. Європа та Північна Америка залишаються традиційними лідерами за рівнем споживання, однак зміщується акцент на якісніші та преміальні продукти, включаючи органічне какао та шоколад з високим вмістом какао.
2. Дисбаланси у виробництві та пропозиції какао-сировини. Основними країнами-виробниками какао залишаються Кот-д'Івуар, Гана та Індонезія. Ці країни забезпечують близько 60-70% світової пропозиції. Проте, у 2024/2025 роках прогнозуються певні ризики щодо врожаю, зокрема через зміну клімату, яка призводить до нестабільності погодних умов, включаючи посухи та рясні опади. Це може вплинути на виробництво та призвести до чергового зростання цін на какао, а відповідно шоколаду та какаовмісної продукції.
3. Кліматичні виклики. Какао є чутливим до зміни клімату, оскільки найкраще росте у вузькій смузі навколо екватора з особливими кліматичними умовами. Прогнозується, що підвищення середніх температур та зміни в схемах опадів можуть призвести до скорочення врожайності у традиційних регіонах виробництва. Це створює потребу у впровадженні нових технологій та практик адаптації какао-дерев до динамічних кліматичних змін.
4. Соціальні та етичні тенденції у споживчих настроях. Тенденція до зростання етичного споживання та ощадливого виробництва продовжиться. Багато компаній прагнуть використовувати какао, вирощене за принципами сталого розвитку, з акцентом на запобігання дитячій праці, покращення умов праці фермерів та збереження навколишнього середовища. Це підвищує попит на сертифіковане какао (Fair Trade, Rainforest Alliance тощо), що в підсумку впливає на всю галузь.
5. Ціни на какао. Прогнозується, що ціни на какао у 2024/2025 роках можуть залишатися на високому рівні або навіть зростати через кліматичні ризики, які впливають на пропозицію, а також через підвищення попиту з боку нових ринків. Водночас валютні коливання у країнах-виробниках також впливатимуть на кінцеві ціни. Світовими індикаторами щодо цінових трендів залишаються країни Європи та США. Очікування кращого врожаю в сезоні 2024/25, особливо в Кот-д'Івуарі та Гані, сприяли поточному вирівнюванню цін на какао в США. Разом з тим, ризик зростання цін залишається стабільно високим через ймовірне збільшення цін на какао на сезон 2024/25 – у грудні 2024 року, березні 2025 року та травні 2025 року, оскільки контракти на початку сезону коштують дорожче, ніж у наступні місяці. Це у свою чергу означає, що обмеження поставок можуть зберегтися, незважаючи на кращі прогнози врожаю на 2024/25 маркетинговий рік. Зокрема, дані 2024 року свідчать про те, що у травні споживчі ціни на какао та порошковий шоколад у Європейському Союзі (ЄС) були на 6,3% вищими, ніж у травні 2023 року. Однак, за даними Єврокомісії, до липня 2024 року зростання цін на какао в Європі сповільнилося. Напередодні нового сезону, ринок перебуватиме в режимі «standby» («очікування»), щоб зрозуміти, чи матеріалізуються очікування кращого виробництва, яке у свою чергу призведе до доступності какао-сировини, поповнення запасів і, як наслідок, зниження цін.
6. Вплив технологічних інновацій на пропозицію какао. Прогнозується, що технології, спрямовані на підвищення врожайності та стійкості виробництва какао, будуть активно розвиватися. Це включає агро-технології для більш ефективного використання ресурсів, генетичні дослідження для покращення стійкості какао-дерев до хвороб, а також нові методи ферментації для покращення смакових якостей какао.
7. Зміни в регуляції ринку какао. Західні країни продовжують впроваджувати більш жорсткі екологічні та соціальні вимоги до імпорту какао, що змушує виробників адаптуватися до нових стандартів. Це може збільшити витрати на вирощування та обробку какао, але також створює можливості для розвитку екологічно чистого виробництва.
Відтак, у 2024/2025 маркетинговому році сектор какао залишатиметься ключовим для багатьох країн Африки та Азії. Основні виклики пов'язані з кліматичними змінами та етичними питаннями, проте попит на продукцію з какао продовжуватиме зростати. Виробники, які зможуть впровадити інновації та дотримуватися нових вимог до сталого розвитку, матимуть конкурентні переваги на ринку.
Фактори, що впливають на регіональний ринок какао: споживчі звички, наявність запасів та EU Deforestation Regulation
За моніторинговими та статистичними даними, у США спостерігається зниження рівня імпорту какао. Станом на вересень 2024 року загальний чистий імпорт какао в бобовому еквіваленті скоротився більш ніж на чверть, свідчать дані ICCO. У жовтні 2022 року – березні 2023 року обсяг імпорту становив 460,9 тис. тонн. В той же час цей показник знизився на 26% до 343,2 тис. тонн у жовтні 2023 року – березні 2024 року. Зниження можна пояснити глобальним дефіцитом виробництва, що призвело до зниження імпорту какао-бобів і, відповідно, какао-продуктів. Запаси какао-бобів у портах США також значно скоротилися. Середнє зниження запасів фіксується на рівні 52% - середні запаси станом на серпень 2024 року склали 2 468 470 тонн, порівняно із 5 180 254 тонн у серпні 2023 року. Разом із тим, переробка какао-сировини в США у сезоні 2023/24 зросла на 2% порівняно з першою половиною сезону 2022/23. Деякі аналітики вважають, що збільшення переробки в Північній Америці може бути пов'язане з тим, що виробники шоколаду закуповують какао-сировину наперед, щоб уникнути дефіциту поставок. З огляду на специфіку ринку какао-продуктів та шоколаду, який працює на основі форвардних контрактів, чистий імпорт шоколаду, на відміну від інших продуктів у досліджуваному періоді зріс на 67%. В умовах високих цін на какао не можна виключати очікування змін у какао-продуктах, що використовуються для шоколаду. Ціни на какао-масло безпосередньо пов'язані з цінами на какао-боби. Таким чином, компанії з меншою ймовірністю використовуватимуть менше какао тертого та вершкового масла або переходитимуть на рослинні жири або еквіваленти какао-масла (CBE) для заміни какао-масла. З іншого боку, ціни на какао-порошок знаходяться в зворотній залежності від какао-бобів і в даний час можуть бути дешевшими, ніж вершкове масло. Також очікується перехід від менш традиційних шоколадних кондитерських виробів до кондитерських виробів на основі порошку. Кондитерські вироби або вироби на основі порошку зазвичай дешевші і можуть сприяти зростанню переробки какао-бобів і, як наслідок, споживання. Аналізуючи структуру чистого імпорту какаовмісної продукції, варто відмітити зниження вмісту какао-порошку у готових виробах.
У зв'язку з запланованим введенням Регламенту Європейського Союзу про вирубку лісів (EUDR), торговельні партнери Європейського Союзу (ЄС), стурбовані правами фермерів, просять додатковий час для підтримки сільськогосподарської галузі у дотриманні правил вирубки лісів. Зазначимо, що Регламент EUDR – це нормативний акт, прийнятий Європейським Союзом для боротьби з вирубкою лісів та деградацією лісових екосистем. Він покликаний обмежити продаж та імпорт на ринок ЄС товарів, які сприяють вирубці лісів, зокрема тропічних. Цей регламент був прийнятий у 2023 році і вступає в силу в 2024 році, замінюючи попередній підхід, зокрема Регламент щодо лісового законодавства, управління та торгівлі (EUTR). Влада ЄС та країн-членів застосовуватиме технології супутникового моніторингу та інші цифрові інструменти для відстеження змін у лісових територіях, звідки походять товари. Це дасть змогу контролювати походження товарів та виявляти незаконні практики.
У червні рітейлер Cocoa Collaboration (RCC) опублікував свої останні результати оцінки трейдерів, підкресливши відсутність прогресу в галузі сталого розвитку та етичних зусиль. У звіті підкреслюється, що в той час як вхідний EUDR спонукає до зусиль щодо поліпшення простежуваності в ланцюжку поставок какао, який зростає, все ще існують проблеми в боротьбі з бідністю і дитячою працею в цьому секторі, особливо в непрямому ланцюжку поставок. Занепокоєння в рамках непрямого та ширшого ланцюжка поставок полягає в тому, що трейдери уникають покупки какао-сировини безпосередньо у фермерів, вважаючи за краще здійснювати закупівлі через посередників та дистриб’юторів.
Компанії, що імпортують або виробляють продукцію, мають провести «належну перевірку» (due diligence) і довести, що їхні товари не пов'язані з незаконною вирубкою або деградацією лісів. Це включає збирання даних про постачальників, походження продукції, а також використання геолокаційних даних для моніторингу походження товарів.
Місцеві фермери не мають достатнього досвіду в запровадження регламентів та стандартів, що у свою чергу створює додаткові перешкоди для прямого продажу (експорту) какао-сировини. Так, Асоціація фермерів, які вирощують какао в Нігерії (CFAN) 27 липня 2024 року написала листа до Європейської комісії з проханням про відстрочку через недостатню кількість інформації про EUDR, - повідомляє європейське інформаційне агентство EurActiv. І це не єдине прохання. США та Китай закликали до відтермінування імплементації EUDR. В той самий час В'єтнам розробив і випустив план дій щодо дотримання EUDR, розроблених для надання всебічних вказівок національним і провінційним установам.
Відтак, EUDR може мати значний економічний вплив на країни, які експортують какао-сировину, пов'язану з вирубкою лісів, зокрема на країни Африки, Азії та Латинської Америки. Проте це також може стимулювати їх до впровадження сталих практик землеробства. Нові вимоги можуть стимулювати розвиток технологій моніторингу, а також сприяти більш ефективному та екологічно чистому виробництву.
Очікування від нового сезону збору урожаю какао 2024/2025
Зазвичай сезон збору какао триває з жовтня по червень. Наближаючись до збору урожаю 2024/2025, виробники з нетерпінням очікують, що приготував майбутній сезон. Так, генеральний директор Cocobod висловив оптимізм, очікуючи відродження виробництва какао, з очікуванням отримати понад 800 тис. тонн какао в сезоні 2024/2025. За даними ради з какао Cocobod, виробництво какао в Гані становить трохи більше половини середнього показника. Станом на 16 липня цей показник становив 429 323 метричних тонни, що становить менше 55% від середнього сезонного виробництва в Гані. Виробники (фермери) Гани і Кот-д'Івуару реалізують урожай за попередньо-укладеними контрактами. Однак через низький врожай минулого сезону ганська компанія Cocobod не може виконувати свої контракти на какао з експортерами та трейдерами. В очікуванні кращого врожаю в майбутньому сезоні і потенційного зниження цін трейдери можуть продавати більше какао зараз і купувати торгові контракти пізніше за зниженою ціною, щоб максимізувати свій прибуток.
Кот-д'Івуар та Гана, продовжують залежати від експорту какао, тому будь-які зміни у виробництві або цінах сильно вплинуть на їхні економіки. Очікується, що уряди цих країн продовжать впроваджувати політики для підтримки виробників какао, такі як субсидії, підтримка інфраструктури та програми підвищення врожайності.
Отже, сезон збору врожаю какао 2024/2025 років має великий потенціал, але буде під значним впливом кліматичних змін та ринкових умов. Глобальні тенденції у споживанні та попит на етичну та якісну продукцію продовжать формувати ринок, тоді як виробники повинні пристосовуватися до нових викликів і інвестувати в технології для підвищення стійкості своїх господарств.